REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA DOROSŁYCH

Od niedzieli 29 marca do środy 1 kwietnia 2009 r. gościliśmy w naszej parafii ks. Krzysztofa Kontka, misjonarza z Ukrainy, który wygłosił rekolekcje wielkopostne dla dorosłych.
Ks. Rekolekcjonista na przykładzie swej pracy misyjnej w Papui - Nowej Gwinei, gdzie przebywał przez 2 lata przybliżył naszym wiernym tajemnicę zbawienia.
W poniedziałek po Mszy Św. wieczornej przedstawił film dotyczący jego pracy misyjnej w Papui. W sklepiku można było nabyć także książkę ks. rekolekcjonisty opisująca jego pracę misyjną w tym kraju.
Wtorek był dniem, w którym ksiądz rekolekcjonista przypomniał wszystkim wiernym 5 Warunków Sakramentu Pokuty i Pojednania. Środa - ostatni dzień rekolekcji a jednocześnie dzień spowiedzi świętej.
Wierni licznie skorzystali z możliwości pojednania się z Bogiem. Natomiast ks. Krzysztof bliżej nakreślił sytuację misyjną Kościoła Katolickiego na Ukrainie a dokładniej w obrębie Krymu. Ksiądz Proboszcz w imieniu wszystkich parafian podziękował za wygłoszone rekolekcje, a ksiądz misjonarz udzielił szczególnego błogosławieństwa, prosząc nas wszystkich o gorliwą modlitwę w intencjach powołań misyjnych i misjonarzy.


Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei _ Independent State of Papua New Guinea) _ państwo w Oceanii, w Melanezji , położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą równieżAustralia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego , Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

Największa i najludniejsza w regionie, Papua-Nowa Gwinea ma również największe zasoby surowców naturalnych. Eksploatuje złoża ropy naftowej, gazu, złota i innych minerałów. Sytuacja polityczna niestabilna, głównie za sprawą działalności separatystów z wyspy Bougainville.Krym (ukr., Półwysep Krymski) półwysep _ na południu Ukrainy, zwany czasem półwyspem Taurydzkim, a w starożytności Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą, połączony jest z lądem tylko wąskim Przesmykiem Perekopskim, pomiędzy Morzem Czarnym iAzowskim, a odRosji oddzielony Cieśniną Kerczeńską. Długość linii brzegowej 1000 km, powierzchnia 25 700 km2.